Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 7, 2020 in Finanse |

Koszty uzyskania przychodu i kwota wolna od podatku – co warto o nich wiedzieć?

Koszty uzyskania przychodu i kwota wolna od podatku – co warto o nich wiedzieć?

Przed podatkami się nie ucieknie – można próbować, jednak nie jest to rozwiązanie legalne ani nawet możliwe do wykonania na dłuższą metę. Można kwestię podatków zrzucać na barki kogoś innego – w końcu także właśnie w tym celu zatrudnia się księgowych. Jednak człowiek czuje się o wiele pewniej, gdy ma wiedzę. A wiedza dotycząca podatków jest niezwykle istotna, bo to właśnie ona pozwala panować nad newralgiczną częścią prowadzenia biznesu – nad finansami. W końcu właśnie z finansami podatki są nierozerwalnie związane. To pozwala spać spokojniej i zawsze trzymać rękę na pulsie. Orientowanie się w kwestiach podatkowych pozwala też na lepsze zrozumienie mechanizmów, zgodnie z którymi funkcjonuje dzisiejszy świat, a to pomaga na szersze rozeznanie i może pomóc w przyszłości przy rozwoju własnego biznesu.

  1. Kwestia podatków w biznesie
  2. Koszty uzyskania przychodu
  3. Kwota wolna od podatku w 2020 roku

Zadbaj o kwestię podatków

Podatki to bardzo ważna część prowadzenia biznesu. Człowiek, który prowadzi własną działalność gospodarczą po prostu musi płacić podatki, niezależnie od tego, czy chodzi o jednoosobową działalność czy prowadzenie firmy, która zatrudnia wielu nawet pracowników. Kwestia podatków się nie zmienia – w każdym z tych przypadków trzeba je płacić. Zmienia się tylko ich ogólna suma. Istnieje wiele kwestii, które należy zgłębić lub chociaż powierzchownie poznać, by móc powiedzieć, że ma się rozeznanie w podatkach. A im większa wiedza, tym spokojniej możesz czuć się w przyszłości.

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Jedną z ważnych kwestii, którą trzeba poznać są koszty uzyskania przychodu. Czym są? To nic innego jak wydatki, które zostały poniesione przez dane przedsiębiorstwo w celu uzyskania realnego przychodu. Choć sprawa nie jest tak prosta, jak można by przypuszczać. Nie wszystkie faktyczne koszty, które poniesione zostały w celu uzyskania przychodu w sensie podatkowym traktowane są jako faktyczne koszty uzyskania przychodu. Warto jest się w tym orientować, by móc w przyszłości lepiej kwalifikować swoje wydatki i rozliczać je w sposób prawidłowy.

Jaka jest kwota wolna od podatku w 2020 roku?

Istnieje też coś takiego jak kwota wolna od podatku 2020 rok ustalił ją na wysokość ośmiu tysięcy złotych. Oznacza to, że jeśli dochód, który osiągniesz nie przekroczy tej sumy – nie będziesz musiał od niej odprowadzać żadnych podatków. Nie oznacza to jednak, że nie musisz składać żadnego rozliczenia w tej sprawie – ten obowiązek nadal na tobie spoczywa, dlatego nie możesz go zaniedbać. Następne rozliczenie, które będziesz musiał złożyć, nawet jeśli nie przekroczyłeś tej sumy to PIT 2021.