Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 12, 2017 in Biznes |

Prowadzenie księgowości – samodzielnie czy przez fachowców?

Księgowość firmowa wymaga ogromnej wiedzy związaną z przepisami podatkowymi, z rzetelnym księgowaniem, pilnowaniem terminów i prowadzeniem wszystkiego w sposób uporządkowany. Można to robić samodzielnie, można również zlecić działania księgowe zewnętrznym firmom. Zatem czy lepiej samemu czy może jednak poprzez specjalistów z biura księgowego?

Prowadzenie księgowości, jak już powyżej zostało wspomniane, wymaga ogromnej wiedzy specjalistycznej. Przepisy prawa, podatkowe zmieniają się dość często. Śledzenie tego wszystkiego, nauka, interpretacja, to jak na właściciela firmy może być zbyt wiele. Możliwość popełnienia pomyłki znacząco wzrasta.

Zewnętrzne usługi księgowe czy dział księgowości w firmie? W większych firmach istnieją działy księgowości. Czy jednak takie prowadzenie księgowości rzeczywiście ma sens? Koszty pracy w Polsce są znaczne, a przecież mają księgowych na etacie trzeba je ponosić. Do tego wygospodarowanie miejsca dla działu księgowego oraz oczywiście koszty stałe, ponoszone choćby na szkolenia, zakupy materiałów do pracy. Skorzystanie z usług zewnętrznych na pewno znacznie ogranicza wydatki na księgowość, a jakość usług jest identyczna.

Koszty nie tylko finansowe. Koszt czasu wolnego czyli prowadząc samodzielnie księgowość trzeba koniecznie liczyć się ze stratą swojego czasu prywatnego. Zajmowanie się tabelkami, kontami, księgowaniem, przepisami, to wszystko robione jest poza godzinami prowadzenia działalności. Po co więc obarczać się dodatkowymi obowiązkami jak wolny czas można przeznaczyć na wszystko, nawet na leżenie i nic nie robienie.